A római IX. légió a történelem egyik nagy rejtélye, ha jól tudom. A légió ugyanis eltűnt Britanniában, de a mai napig nem tudják, hogy pontosan mi is történt vele. Ez természetesen a filmkészítők fantáziáját is megmozgatta már, nemrég például Neil Marshall készített egy filmet “Centurion” címmel, ami egy elképzelést mutat be, hogy mi is történhetett a légióval. Most pedig Kevin MacDonald “Az utolsó skót király” Oscar-díjas rendezője készített egy filmet szintén a légióról. Ez a film “A sas”.
A sztori Kr. u. 140 körül játszódik:
A Római Birodalom már egészen Britanniáig terjesztette határait, azonban a helyi rebellis törzsek még makacsul tartják magukat. Marcus Aquila (Channing Tatum) azzal a céllal érkezik ide, hogy helyreállítsa apja és a családja megtépázott hírnevét és becsületét. Apja vezette ugyanis a IX. légiót, amely rejtélyes módon eltűnt Britanniában, és ami miatt Hadrianus császár felépíttette a Falat, amely a Római Birodalom északi határát jelzi. Marcus-ra egy kisebb erőd védelmét bízzák, azonban súlyosan megsérül a harcban, ezért le akarják szerelni.
Miközben nagybátyjánál (Donald Sutherland) lábadozik, megmenti a gladiátorjátékokon egy fiatal brit rabszolga, Esca (Jamie Bell) életét, aki innentől kezdve hűséggel tartozik Marcus-nak, noha minden gyűlöl, ami Rómával kapcsolatos.
Mikor Marcus meghallja, hogy északon a Falon túl látták a IX. légió elveszett hitt jelképét, a legendás Sast, elhatározza hogy Esca-val együtt elmennek a Falon túlra, hogy visszaszerezzék a jelképet, amely visszaállítaná Marcus családjának becsületét. De persze ez korántsem egyszerű feladat…
No, a film igazából egy regényadaptáció, ugyanis a forgatókönyv megírásakor Rosemary Sutcliff “The Eagle of the Ninth” című regényét vették alapul.
Az az igazság, hogy aki egy véres kardozós, hentelős filmet vár a “A sas”-tól, az bizony nagyot fog csalódni a filmben, ugyanis ez a film egyáltalán nem erről szól. Ráadásul mivel egy PG-13-as alkotásról beszélünk vér szinte nincs is az egész filmben. Akciójelenetek azért vannak, de nem ezeken van a fő hangsúly. Hanem sokkal inkább a történeten, és a párbeszédeken.
Ez a film a becsületről, bátorságról, valamint a két főszereplő karakter Marcus és Esca kapcsolatáról, akik két teljesen ellentétes nézetet képviselnek. A film folyamán igazából mindkettejükről elég sok dolog kiderül, de Esca karakterével talán foglalkozhattak volna kicsit többet.
Emellett az akkori élet mindennapjai is jól jelennek meg a vásznon, a légiósok átlagos hétköznapjai, valamint az ott élő helyi népek sokszínűsége is.
Azért negatívumként említeném, hogy sajnos néha egyszerűen hosszúnak éreztem a filmet, mert eléggé leült néha. Illetve az első fél óra-40 percben konkrétan úgy éreztem, hogy semmi nem történik, ami előre mozdítaná az egészet. Szerencsére utána azért beindult a dolog. Végül nem bántam meg, hogy megnéztem, de bevallom őszintén, a hasonló témát feldolgozó “Centurion” jobban tetszett.
Viszont azt érdemes megemlíteni, hogy “A sas” egy részét hazánkban forgatták.
A rendező Kevin MacDonald volt, akitől nekem a “Az utolsó skót király” jobban tetszett, mint ez a film. Ő egyébként magyar származású (nagyapja az Oscar-díjas Pressbirger Imre magyar volt), ennek is köszönhető a magyarországi forgatási helyszín választása. A forgatókönyvet Jeremy Brock írta.
Megmondom őszintén, kíváncsi voltam, hogy Channing Tatum hogyan fog egy római katonát alakítani, de érzésem szerint jól megbirkózott a feladattal. Szintén remek alakítást nyújtott Esca szerepében Jamie Bell is. Rajtuk kívül feltűnik még Mark Strong és Donald Sutherland is.
Mivel nálunk forgatták a film egy részét, így kisebb szerepekben több magyar színész is feltűnik. Többek között Laklóth Aladár, Bicskey Lukács, László Zsolt és Faragó András is.
Értékelés:
Annak ellenére, hogy a “Centurion” nekem jobban tetszett, nem lett egy rossz film ez sem, érdemes megnézni. 6/10 (60%)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek